POZIVNICA ZA SVEČANO OTVARANJE NOVIH PROSTORIJA!
Poštovani prijatelji, kolege i dragi članovi,
Sa velikim zadovoljstvom, Unija studenata Vršac vas poziva da nam se pridružite na svečanom otvaranju naših novih prostorija! Ovaj događaj predstavlja posebnu priliku da zajedno proslavimo naše useljenje, napredak i ostvarene ciljeve, a vi ste ključni deo tog puta.
Događaj će se održati u nedelju, 23. marta, sa početkom u 19:00 časova, na adresi: Trg Svetog Teodora Vršačkog 22a.
Radujemo se vašem dolasku i verujemo da ćemo zajedno stvoriti nezaboravnu atmosferu. Pripremili smo bogat i zabavan program koji će vas sigurno uputiti na još mnogo lepih trenutaka u budućnosti!
Program:
Ovaj događaj je savršena prilika da zajedno proslavimo dosadašnje uspehe i uživamo u društvu svih onih koji čine ovu zajednicu posebnom. Očekujemo vas s nestrpljenjem, jer bez vas ovaj trenutak ne bi bio potpun.
Očekujemo i specijalne goste iznenađenja, čija imena za sada držimo u tajnosti, ali koji će sigurno doprineti posebnoj atmosferi događaja, svojim prisustvom i neizostavnim iskustvom, a njihova obraćanja će dodatno obogatiti celokupni događaj, prenoseći važne poruke koje će inspirasati i motivisati sve prisutne.
Vidimo se 23. marta!
Srdačno,
Unija studenata Vršac
Autor naslovne fotografije: Unija studenata Vršac
Autor članka: Anita Kiš, predsednica Unije studenata Vršac, projektna menadžerka i koordinatorka portala i A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik portala Unije studenata Vršac
Kao što ste već imali priliku da saznate iz nekih od naših prethodnih objava, nakon dugog iščekivanja, vremena i priprema, Unija studenata Vršac se konačno preselila iz prostorija na adresi Sterijina 62 u staroj zgradi Kulturnog centra Vršac, u svoje nove prostorije! Napuštamo staru adresu, na kojoj smo godinama delovali, i kao što smo i obećali, sa ogromnim zadovoljstvom i uzbuđenjem vam predstavljamo našu novu kancelariju Unije studenata Vršac. Ovim putem vas obaveštavamo da smo sada smešteni na novoj, prestižnoj lokaciji – Trg Svetog Teodora Vršačkog 22a, u samom srcu grada.
Ovo preseljenje za nas ne predstavlja samo fizičku promenu prostora, već i simboličan korak ka daljem razvoju i unapređenju našeg rada. Naša nova kancelarija nalazi se u samom srcu grada, čime dobijamo još veću vidljivost i pristupačnost za sve studente i volontere koji žele da budu deo naše zajednice. Ova lokacija, pored svoje praktičnosti, donosi i inspiraciju, olakšavajući organizaciju i sprovođenje najrazličitijih akcija. Sigurni smo da će svaki novi projekat i inicijativa imati još jači značaj, ali i uticaj.
U četvrtak, 5. 3. 2025. godine, u popodnevnim časovima, naši vredni volonteri započeli su veliku akciju sređivanja i prilagođavanja prostora novim potrebama Unije. Uz puno entuzijazma i predanosti, prionuli smo na posao s jednim ciljem – da naša nova kancelarija postane prijatan, funkcionalan i inspirativan prostor za rad, okupljanje i druženje.
Narednih dana naši posvećeni volonteri satima su marljivo čistili, preuređivali, krečili, farbali i osmišljavali način na koji će prostor izgledati. Još jednom smo dokazali da se naš tim odlikuje izuzetnom posvećenost. Poseban umetnički pečat, koji je dala oslikavanjem logotipa Unije studenata Vršac, i za šta joj dugujemo veliku zahvalnost, ostavila je naša dugogodišnja članica Sanja Tasić. Pored toga, zidove smo ukrasili zahvalnicama, posterima sa prethodnih akcija i nostalgičnim fotografijama bivših članova, koji su ostavili neizbrisiv trag u radu organizacije. Ovaj prostor sada odiše duhom zajedništva i podseća nas na to koliko smo daleko stigli i koliko još možemo postići.

Logo Unije studenata Vršac, rad naše članice Sanje Tasić
Za kraj, ali možda i najvažnije, nijedan veliki korak ne može se ostvariti bez podrške, a Unija studenata Vršac je neizmerno zahvalna porodici Tankosić, koja je prepoznala značaj naše misije i omogućila nam ovaj prostor. Posebnu zahvalnost dugujemo našoj dugogodišnjoj članici Jovani Tankosić i njenom ocu Nikoli Tankosiću, uglednom biznismenu i danas velikom prijatelju Unije studenata Vršac, koji nam je ustupio prostor za potrebe naše nove kancelarije. Njihova nesebična podrška pomogla nam je da dobijemo prostor u kojem ćemo moći da radimo, planiramo i sprovodimo naše buduće projekte koji će doprineti razvoju studentske zajednice u Vršcu.
Ovo je tek početak! Uskoro možete očekivati i svečano otvaranje naših novih prostorija, o čemu ćemo vas blagovremeno obavestiti putem našeg portala i društvenih mreža. Planiramo brojne aktivnosti, projekte i događaje koji će dodatno ojačati našu zajednicu i pružiti mladima još više prilika za usavršavanje i aktivno učešće u značajnim društvenim akcijama.
U nastavku vam predstavljamo našu novu kancelariju kroz par fotografija.






Izvor fotografija: Anita Kiš, Aca Korać
Autor teksta: A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik portala Unije studenata Vršac
Osmi mart – Dan kada slavimo žene svih boja, snaga i priča
Osmi mart, Međunarodni dan žena, dan je kada se odaje priznanje svim ženama sveta – njihovim uspesima, borbama i neizmernoj snazi koju poseduju. To je dan koji nas podseća na put koji su žene prešle kroz istoriju, na izazove s kojima se suočavaju i na neizmernu vrednost koju donose društvu, porodici i zajednici.
Istorija Osmog marta nije samo simbol borbe za prava žena, već i poziv na svest o važnosti ravnopravnosti, poštovanja i priznavanja svakodnevnog truda i žrtve koju žene ulažu. Ovaj dan nas podseća da ne zaboravimo da i danas, iako su mnogi koraci prema jednakosti učinjeni, postoji još mnogo toga što treba učiniti kako bi žene u svim delovima sveta bile tretirane jednako.
Međutim, Osmi mart nije samo dan borbe – to je i dan proslave. Proslava ženske snage, kreativnosti, hrabrosti i ljubavi. Od majki koje nas odgajaju s nesebičnom ljubavlju do žena koje vode na svim poljima, od nauke do umetnosti, politike i sporta, njihov doprinos je neprocenjiv. Bez njih, naš svet ne bi bio ono što je danas.
Na Osmi mart, setimo se svih žena koje su se borile i bore za prava, za svoje mesto u društvu, za svoju slobodu. Setimo se majki, sestara, prijateljica, koleginica, koje čine naš svakodnevni život lepšim i bogatijim. Neka nas ovaj dan podseti da poštovanje, ravnopravnost i ljubav ne smeju biti ograničeni samo na jedan dan u godini, već moraju biti prisutni svakog dana.
Danas je dan kada slavimo vašu snagu, hrabrost, ljubav i ulogu koju svakodnevno igrate u društvu. Bez obzira na to gde se nalazite, koliko izazova prevazilazite ili koliko tiho možda delujete, vaš doprinos svetu je neprocenjiv.
Neka vam ovaj dan donese ljubav, poštovanje i zahvalnost koju zaslužujete svaki dan. Vaša borba za ravnopravnost i slobodu ne prestaje, i vi ste inspiracija svima koji veruju u bolje sutra.
Svim ženama ovog sveta Unija studenata Vršac i redakcija Portala Unije studenata Vršac od srca želi srećan Osmi mart! Hvala vam što činite svet lepšim, snažnijim i bogatijim.
Izvor fotografije: Internet
Autor članka: A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik Portala Unije studenata Vršac
Unija studenata Vršac odbrojala je svoje poslednje trenutke u starim prostorijama na adresi Sterijina 62, u staroj zgradi Kulturnog centra Vršac. Već mnogo vremena Unija je bila smeštana na ovoj adresi i za sve nas je predstavljala prostor u kojem smo redovno održavali svoje sastanke, mesto gde su se rađale nove saradnje i oblikovale kreativne ideje koje smo zajedničkim snagama, ozbiljnim radom i trudom sprovodili u delo. Kao mesto susreta različitih generacija, mnogih omladinaca, učenika i studenata, stvarana su mnoga nova drugarstva, a gradila su se prijateljstva za ceo život. Nezaboravni trenuci ispunjeni smehom, igrom i druženjem zauvek će ostati urezani u sećanjima starih i novih članova naše organizacije.
U četvrtak, 20. 2. 2025. godine, u popodnevnim časovima, naši neumorni volonteri, okupljeni u većem broju, učestvovali su u akciji selidbe koja je bila ispunjena pokretačkom energijom i zajedničkim entuzijazmom. Svojim udruženim snagama i dobrom koordinacijom pomogli su u premeštanju svih stvari, počevši od dokumentacije, opreme i inventara koji je neophodan u našoj novoj kancelariji, za koju još ne želimo da otkrivamo na kojoj adresi se nalazi. Sa velikim nestrpljenjem i optimizmom ulazimo u novo poglavlje našeg rada, kao i novi početak koji simbolično otpočinjemo u novoj kancelariji. Posvećenost i timski rad naših volontera učinili su da ovaj izazov bude savladan sa lakoćom, što dokazuje snagu zajedništva.
Uskoro očekujte razrešenje misterije naše nove lokacije, koju ćemo sa ponosom i velikim zadovoljstvom objaviti u nekim narednim tekstovima na našem portalu, ali i na našim društvenim mrežama.
Izvor fotografije: Unija studenata Vršac
Autor članka: A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik portala Unije studenata Vršac
Srpski studenti su danas zvanično nominovani za kandidaturu ovogodišnje Nobelove nagradu za mir.
Za tu nagradu, njih su u poslednjem trenutku, s obzirom da je danas poslednji rok za ovogodišnje nominacije, kandidovali dramski pisac Siniša Kovačević i advokatica Dijana Stojković. Danas, u toku dana ubrzo je stigla potvrda od strane Nobelovog komiteta da je kandidatura prihvaćena!
Vest o ovom značajnom događaju za sve nas, objavio je naš pisac i dramaturg Siniša Kovačević na svojoj društvenoj mreži X.
„Upravo je od Nobelovog komiteta stigla potvrda da je prihvaćena kandidatura za Nobelovu nagradu za mir, kojom smo gospođa Dijana Stojković, advokat i ja kandidovali srpske studente. Zaslužili su je,“
Kako prenose mediji, navedeno je u obrazloženju predloga nominacije da bi nagrada motivisala mlade da preuzimaju odgovornost za svoju budućnost, ističući ključne principe kao što su prosperitet i mirotorstvo u kontekstu temeljnih vrednosti u oblikovanju sveta.
Prema tvrdnji Nobelovog instituta u Oslu, osoba koja može nominovati mora ispunjavati određene kriterijume. Samu mogućnost nominacije kandidata imaju univerziteski profesori, među kojima je i sam Siniša Kovačević, vanredni profesori, profesori emeritusi, rektori univerziteta, dosadašnji dobitnici Nobelove nagrade za mir, ali i sadašnji i bivši članovi Nobelovog komiteta itd.
Da se potsetimo, Nobelova nagrada za mir u 2024. godini dodeljena je japanskoj organizaciji Nihon Hidankjo za napore da se nuklearno oružje nikad više ne upotrebi.
Kada bismo se vratili u prošlost videli bi da je prvi put Nobelova nagrada za mir dodeljena je 1901. godine. Nobelova nagrada je internacionalna nagrada, koja se godišnje dodeljuje od strane švedskih i norveških institucija, u znak priznanja za akademska, kulturna, i/ili naučna dostignuća. Prvi put je ustanovljena 1895. godine, po želji švedskog naučnika i pronalazača Alfreda Nobela.
Danas se ova nagrada dodeljuje u više različitih disciplina kao što su Nobelova nagrada za mir, Nobelova nagrada za fiziku, Nobelova nagrada za hemiju, Nobelova nagrada za književnost, Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu i ,,najmlađa" Nobelova nagrada za ekonomiju ustanovljena od 1969. godine.
Izvori teksta: Magazin ,,Student", RTV.RS, Wikipedia
Izvor naslovne fotografije: Danas.rs
Autor članka: A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik Portala Unije studenata Vršac
Sveobuhvatan red vožnje za 2024/25 možete pogledati u nastavku:

Izvor: https://w3.srbvoz.rs/redvoznje
Izvor fotografija: FB/Regio voz Vršac - Beograd
Autor: A.A.Korać, glavni i odgovorni urednik Portala Unije studenata Vršac
U organizaciji Kulturnog Centra Vršac, dana 13.12.2024. godine od 20 časova, u sali na 5. spratu Poslovne kule Centra Millennium, biće prikazan drugi film u okviru manifestacije „Noć srpskog filma“. Ova manifestacija se nastavlja projekcijom filma ,, ČUVARI FORMULE ''.
Ovaj događaj predstavlja jedinstvenu priliku za ljubitelje domaće kinematografije da uživaju u kvalitetnom filmu, ali i da doprinesu humanitarnom činu.
Ulaz je slobodan, ali posetiocima je omogućeno da, umesto plaćanja karte, učestvuju u humanitarnoj akciji.
Sav prihod od donacija biće usmeren za lečenje Stefana Đukića, mladog momka kojem je neophodna pomoć u borbi za ozdravljenje.
Projekcija filmova u okviru ove manifestacije ne služe samo za potsećanje na bogatstvo domaće kinematografije, već i kao način da se pomogne onima kojima je pomoć najpotrebnija.
Unija studenata Vršac poziva sve da dođu i podrže ovu važnu humanitarnu akciju, kao i da uživaju u neverovatnoj atmosferi koja će sigurno vladati tokom večeri.
Plakat filma ,, ČUVARI FORMULE ''

Izvor teksta: FB/Kulturni Centar Vršac
Izvor fotografije: FB/Kulturni Centar Vršac